Slovenija članica Sveta Združenih narodov za človekove pravice
Slovenija je v obdobju med 2015 do 2018 članica Sveta za človekove pravice (SČP), posebnega telesa združenih narodov, ki posebno pozornost posveča implementaciji človekovih pravic po svetu.
Slovenija od same ustanovitve dalje leta 2018 podpira delo in cilje SČP, in pred nedavnim je tudi predlagala, da Stalno predstavništvo RS pri SČP v letu 2018 predseduje Svetu.
Povezave:
Slovenija v Svetu ZN za človekove pravice
Projekt "Naše pravice"
Pravice otrok so pomemben del sistema promocije in varstva univerzalnih in nedeljivih človekovih pravic. Konvencijo Združenih narodov o pravicah otrok so ratificirale skoraj vse države članice OZN in v tem mednarodno pravnem instrumentu otroci niso obravnavani le kot objekti, pač pa so otroci nosilci človekovih pravic.
V vsakem okolju je otrokom potrebno omogočiti izobraževanje o človekovih pravicah in jim omogočiti, da so vključeni v proces krepitve svojega položaja, kar lahko prispeva k njihovemu zdravemu razvoju, medsebojnemu spoštovanju in tudi k dolgoročnemu preventivnemu delovanju. Tisti, ki poznajo svoje pravice in spoštujejo pravice drugih, bodo bolj verjetno odgovorno iskali in našli miroljubne načine za naslavljanje družbenih izzivov.
Opolnomočenje otrok je tudi ena od ključnih prednostnih nalog slovenske zunanje politike na področju človekovih pravic. Izobraževanje za človekove pravice in medsebojno spoštovanje prispevata k oblikovanju družb, v katerih so strpnost, spoštovanje in nediskriminacija vrednote
Slovenija je od leta 2005 s projektom in učnimi gradivi ''Naše pravice'', ki so namenjeni otrokom in temeljijo na Konvenciji ZN o pravicah otrok, dejavno omogočila izobraževanje o otrokovih pravicah več kot 185.000 otrokom v 26 državah v Evropi, Aziji, na Bližnjem Vzhodu, Latinski Ameriki in v Afriki.
Slovenija je v obdobju med 2016 in 2018 tudi članica Sveta za človekove pravice, enega izmed teles Združenih narodov, ki posebno pozornost posveča implementaciji človekovih pravic po svetu. Človekove pravice obravnavamo celovito, kar pomeni, da jih skupaj z varnostjo in razvojem štejemo za enega treh stebrov mednarodnega sožitja. Tudi projekt "Naše pravice" predstavlja enega izmed zidakov v tem pomembnem procesu.
Več na spletni strani Ministrstva za zunanje zadeve RS.
Podpora LGBTI skupnosti
Podpora pravicam LGBTI skupnosti ter zagotavljanje njihovega enakopravnega statusa v družbi sestavlja pomemben del slovenske zunanje politike ter njenih prizadevanj za uveljavljanje človekovih pravic po svetu. Pravice LGBTI oseb so del univerzalnih človekovih pravic in so vključene v univerzalno Deklaracijo o človekovih pravicah. Deklaracija posebej izpostavlja, da so vsi ljudje rojeni enakopravni v svojem dostojanstvu in v svojih pravicah.
Julija 2016 se je Slovenija priključila Koaliciji za enake pravice, ki je bila na pobudo Nizozemske in Urugvaja ustanovljena v Montevideu julija 2016 v okvriu Globalne konference o človekovih pravicah.
Dne 24. 2. 2017 se je začel uporabljati Zakon o partnerski zvezi (Uradni list RS, 33/16; v
nadaljnjem besedilu: ZPZ), ki ureja sklenjeno partnersko zvezo (v nadaljnjem besedilu:
partnerska zveza), nesklenjeno partnersko zvezo in napotuje na smiselno uporabo določb
zakona, ki ureja zakonsko zvezo (1. člen ZPZ). To lahko skleneta dve osebi različnega spola.
Po 2. členu ZPZ je partnerska zveza življenjska skupnost dveh žensk ali dveh moških, katere
sklenitev, pravne posledice in prenehanje ureja ZPZ. Taka zveza ima na vseh pravnih področjih
enake pravne posledice kot jih ima zakonska zveza, razen če ZPZ določa drugače. Partnerja
oziroma partnerki partnerske zveze ne moreta skupaj posvojiti otroka. Partnerja partnerske zveze tudi nista upravičena do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo.
V Sloveniji torej od 24. 2. 2017 sklepamo zakonske zveze med osebama različnega spola in partnerske zveze med osebama istega spola.
V Upravni enoti Maribor je bila 25. 2. 2017 sklenjena prva partnerska zveza.
SiQRD http://www.ljudmila.org/siqrd/zgodovina/
LEGEBITRA http://www.legebitra.si/
Mesto Ljubljana aktivno podpira LGBT skupnost
Mavrična Ljubljana: http://www.ljubljana.si/si/mol/novice/85114/detail.html
Aktivnosti v Avstraliji
"Naše pravice" v Avstraliji
Slovenija na multikulturnem festivalu v Canberri 18. februarja 2017
Harmony Day - Veleposlaništvo na osnovni šoli Hughes
Mardi Gras : Creating equality/Ustvarjanje enakopravnosti
EU veleposlaniki v AU skupaj z Norveško združeni v podpori letošnjemu Mardi Gras v Sydneyu
Pred odhodom na Mardi Gras
Intervju za radio 2XX FM
Ustvarjalna faza
Mardi Gras, Sydney, 4. marec 2017
Povezava na NOVICO.
Veselo praznovanje ob mednarodnem dnevu žena
https://www.internationalwomensday.com/
http://www.heforshe.org/en